For anden gang ud af 28 mulige gik Europæiskes Rejsepris i går til et udenlandsk turistkontor i Danmark, da Ferie 2004 fredag den 23. januar åbnede i Bella Center i København.
Prisens modtager, der vælges af foreningen Danske Rejseskribenter, belønner på forbrugernes vegne en person eller et selskab, der har gjort noget for at skabe en spændende ferieoplevelse i udlandet. Enten gennem iderig kvalitet og pris - eller for god service.
Prisen blev tildelt Tysk Turist Information i København, som i 54 år har ydet en høj grad af service og information. Det blev i fjor ved personligt fremmøde til 16.000 ekspeditioner i kontoret. 60.000 tog kontakt via telefonerne. Og 360.000 fik tilsendt brochurer og kort – uden opkrævning, som det ellers er ved at blive kutyme i mange turistinformationer.
For to år siden modtog Det britiske Turistkontor, der nu hedder "VisitBritain", den pris, som ellers er gået til kendte charterarrangører, flyselskaber, rejsebureauer og en enkelt gang til Rejseankenævnet for et dygtigt engagement i klagesager.
- Om nogle få år kan vi flyve til Mars. Jeg føler mig sikker på, at en af de første virksomheder, der vil blive etableret deroppe, bliver et call-center for en turistinformation. For mange er det efterhånden et spørgsmål om at komme så langt væk fra forbrugerne, som muligt.- Men, sådan er det ikke for prismodtageren i dag, sagde formanden for Danske Rejseskribenter Ejvind Olesen ved overrækkelsen af prisen til direktør Knut Hänschke fra Tysk Turist Information i København.
Knut Hänschke er kun nr. fire på posten som tysk turistchef i Danmark i løbet af de 54 år.
Europæiske Rejseforsikrings adm. direktør Preben Mullit ønskede tillykke og tilføjede, at det for selskabet er helt afgørende, at det er en forbrugerpris valgt af Danske Rejseskribenter: ”Vi må alle være opmærksomme på, at gøre danskernes ferierejser til så god en oplevelse som overhovedet muligt”, forsikrede han om.
Europæiskes Rejsepris blev overrakt af formanden for Danske Rejseskribenter Ejvind Olesen til direktør Knut Hänschke. På billedet ses fra venstre Europæiske Rejseforsikring A/S' adm. direktør Preben Mullit og direktør Knut Hänschke fra Tysk Turist Information samt formanden for Danske Rejseskribenter Ejvind Olesen.